Stránky

Kayak photo tour


______________________________________

Bedna na kajak

   Když dopijete poslední pivo z bedny, máte rybářský kajak, ale dosud na něj nemáte bednu na věci a navíc se vám po dobrém pivu nechce tahat do obchodu prázdné láhve na výměnu, řešení se nabízí samo 😉.
   Rybářský internet je plný již realizovaných nápadů, stačí do vyhledávače zadat ,, fishing milk crate,, a můžete tvořit podle nápadů či vlastní fantazie.


   Já jsem zvolil kombinaci obojího. Z bedny jsem ,, flexou,, vyřezal všechny boxíky na lahve kromě první řady a vzniklý prázdný prostor zpevnil dole dvěma dřevěnými hranolky. První řadu přihrádek jsem ponechal na láhve s pitím a uložení kotvy, aby se ,,neválela,, po lodi, když ji člověk nepotřebuje.


   Protože mnou vybraná bedna neměla rovné vnější stěny, před montáží držáků na pruty bylo třeba místo vyrovnat do roviny dvěma latičkami, které jsem pak naimpregnoval proti vodě.


   Držák na pruty jsem objednal z Ali Expressu, za pár dnů byl doma...


   Uchycení bedny ke kajaku jsem vyřešil dvěma karabinkama a na míru zkráceným ,, gumicukem,,  dno jsem podložil protiskluzovou gumou, kterou používáme na kamionech pod kluzký náklad.


   V přední štěně bedny jsem flexou vyřízl část plastu tak, abych měl pro všechny věci snazší přístup a nemusel je pracně tahat až přes původně vysokou hranu bedny.


   Pohled na hotovou bednu shora usazenou na kajaku...


   Do bedny je i na vodě ze sedačky dobrý přístup a to je myslím kromě úložných možností ten nejdůležitější požadavek...


   A pak už zbývá jen vyrazit na ryby 😉...
_______________________________________


Vozík na kajak Pelican Catch

   Náš nový článek, tentokráte od Kerbiho je tak trochu technického zaměření a to na velmi praktickou pomůcku pro přepravu kajaků od auta k vodě a nebo kdekoliv, kde to člověk při pobytu na vodě s kajakem potřebuje.
  S jeho laskavým svolením publikujeme celý jeho článek v plném znění a třeba v něm někdo z vás najde i trocha inspirace..."Od vozíku pro kajak jsem požadoval lehkost, skladnost a snadnou výrobu. Inspirován Youtube padla volba materiálu na PE trubky, spojované lepením. Vzhledem k omezenému sortimentu v okolních prodejnách, zvítězil průměr trubek 50mm. Tento rozměr používají kromě vodoinstalatérů i bazenáři a jezírkáři a lze je tedy sehnat na více místech.Při použití pokosové pily je práce rychlá a čistá a vozík je hotov během odpoledne.

Před lepení trubek je potřeba dobře rozmyslet postup lepení, po spojení dílů naleptaných lepidlem již není možná jejich korekce. Dle návodu je sice možná drobné doladění do cca 5 sekund od spojení dílů, ale realita byla daleko rychlejší. Lepidlo silně zapáchá, lepení venku je téměř nutností.Podle terénu, kterým jsem chtěl kajak k vodě protáhnout, byla zvolena nafukovací kola s plastovým diskem průměr 400mm. Nejlevněji jsem je sehnal v Obi.Nápravu tvoří tenkostěnná trubka 20x1,5mm, kola jsou zajistěna zákolníky. Vozík je kompletně rozebiratelný a díky velikosti poklopu na Catch 120 se dá celý vložit do podpalubí kajaku.Ke kajaku je vozík připevněn dvojicí popruhu. První verze vozíku měla rám tvaru H, na kterém stál kajak. Toto řešení fungovalo jen na silnici. V terénu kajak po rámu poskakoval a posouval se do stran a docházelo ke kontaktu kol s bokem kajaku.

Konečnou verzi vozíku jsem tak předělal na čtvercový rám a příčníky doplnil o dřevěná žebra, která zapadají do prolisu dna kajaku. Vozík je nyní stabilní s velmi dobrou průjezdností terénem.Vozík umisťuji zhruba pod sedadlo, těžiště dle potřeby doladím posunutím kotvy na palubě. Při nakládání kajaku na vozík používají mnozí u svých vozíku pomocnou nožičku, která brání vozíku v překlopení. Můj vozík je poměrně vysoký a zvedat na něj kajak zatížený navíc rybářskou výbavou je zbytečně pracné. Nákládám tedy kajak na samotný rám vozíku a po upevnění popruhu teprve nasadím kolečka. Vozík je tak nižší a při nakládání lodi stojí pevně na zemi. Stačí vozík položit vedle kajaku, chytit kajak za zadní madlo a přendat ho na rám vozíku. Pak jej upevnit popruhy a nasadit kola."
První verze vozíku. Jednoduchý rám ve tvaru H, upevnění popruhy


Druhá verze vozíku. Čtvercový rám s žebry, popruhy jsou protažené rámem


Usazení kajaku na vozík


Umístění vozíku cca pod křeslem kajaku


Detail usazení vozíku


Kajak před naložením na vozík bez kol


Detail vozíku před naložením kajaku


Naložený kajak na rám vozíku


Detail usazení rámu bez kol


Rozložený vozík


Vozík naložený do podpalubí

_____________________________________________________________


Seznamte se prosím, jsem Pelican Catch

    Dovolte nám, abychom Vám naše kajaky v krátkosti představili. Jedná se o výrobky kanadské firmy Pelican a naše kajaky typu sit-on-top nesou označení Catch 100, což znamená, že jsou 3 metry dlouhé, 86 cm široké, 38 cm vysoké, o hmotnosti 25 kg a nosnosti 159 kilogramů. Jsou vyrobeny z RAM-X ™ PREMIUM, vícevrstvého polyethylenu s pokročilou pryskyřicí, který poskytuje výrazně větší tuhost než standardní polyethylen, je lehčí, tužší a silnější.
   Je vybaven nastavitelnými opěrkami nohou, pohodlným a prodyšným sedadlovým systémem ERGOCAST s dvojím nastavením polohy, který vám umožní nastavit sedadlo do vysoké nebo nízké polohy k sezení, je osazen 4-mi držáky na rybářské pruty (dva vpředu a dva vzadu) a velkým úložným uzavíratelným prostorem vpředu, rovněž velkým prostorem pro nezbytnou "bagáž" vzadu za sedačkou.


   Dělá se ve dvou barevných variantách, téhle krásné (kterou máme my :-) ) a v šedé barvě, která není tak výrazná, ale na druhé straně jsme volili jasnější barvy proto, abychom byli lépe vidět hlavně pak na frekventovanějších vodách.


Pelican Catch 100 připraven k rybolovu
   

Pelican Catch 120 rovněž připraven k rybolovu

   Náš kamarád Kerbi (ctíme jeho přání o zachování soukromí) má o něco většího bratra našich kajaků a to Catch 120 a je  s ním také velmi spokojen. Kajaky jsou velmi stabilní, dá se na nich bez problémů ze sedu vstát a zase si sednout a tak se společně, jak jen nám to čas a možnosti dovolí, společně seznamujeme :-)
___________________________________________________________________

Jak to všechno vlastně začalo?   Už strašně dávno, kdesi na jezerech delty, kdy jsme se díky neustále namotávající se trávě na lodní šroub závěsného motoru jen stěží posouvali dopředu a více času jsme věnovali vyprošťovacím pracem než vlastnímu fotografování, napadla mne myšlenka nejdříve na takové to ,,vznášedlo,, co má leteckou vrtuli umístenu nahoře (a ta myšlenka mne držela setsakramentsky dlouho) až jsem jednou kdesi na Youtube  uviděl rybářský kajak a ten mne tak uchvátil, že jsem se o ně začal zajímat čím dál více. 
   Při sledování desítek, ba troufám si tvrdit, že stovek nejrůznějších videí,  jsem narazil na jedno, které mne dostalo. Známý americký rybář 👉 Robert Field tu představoval rybářský kajak kanadské značky Pelican a ,,bylo hotovo,, ☺...
   Vím, že existuje celá řada ,,zaručeně lepších kajaků,, a ještě zaručeňeji ,,lepších výrobců,, , ale Pelican catch 100 se pro mne a posléze pro nás s Maruškou stal něčím, co nás doopravdy chytlo za srdce.


   Hodně a hodně vody uteklo nejen v Dunaji do chvíle, než naše myšlenka pořídit si vlastní kajaky nejen na fotografování, ale i třeba rybaření, začala nabývat konkrétní podobu...
   A tady to doopravdy teprve začalo ☺. Kajaky jsme měli vybrány včetně barevného provedení, zbývalo je sehnat. Za vydatné pomoci přátel se nám podařilo sehnat kontakt na pana Juhásze, který s kanadskou firmou již řadu let úspěšně obchoduje a ten do své letošní první objednávky na posledni chvíli zařadil i naše dva ,,Catche,, 👍 Hurá! Nastala doba netrpělivého čekání, při kterém jsem na rybářském internetovém portálu poznal několik skvělých lidiček,  kteří byli ochotni poradit nebo se podělit o své zkušenosti. Za všechny bych moc rád zmínil Kerbiho a Maschu 😊
   Až konečně přišel dlouho očekávaný email. ,,Kontejner s kajaky doplul lodí z Kanady do německého přístavu Bremen a posléze naložený na kamion i do moravské Ostravy. Zbývá nechat lodě proběhnout celní procedurou a můžete si pro kajaky přijet,, napsal nám pan Juhász.   Nadešel den ,,D,, a tak v sobotu hned brzy ráno vyrážím z domovského Klapý napříč celou republikou do areálu Přístav, kde na překrásném místě v těsné blízkosti břehu Žermanické přehrady nedaleko Soběšic pan Juhász provozuje kemp a má zde i sídlo své společnosti.
   Pečlivě a s radostí přebírám obě naše lodě, společně je nakládáme  a opravdu rád přijímám pozvání na prohlídku nejen celého areálu ale i na oběd. Výborná kachna se zelím a káva na dlouhou cestu zpět byla skvělou tečkou za tímto skvělým setkáním...
   A když všechno dobře půjde, tak zítra hurá na vodu!! 😃


Areál 👉 Přístav

Žádné komentáře:

Okomentovat